Brīvdienu ceļojums ar autobusu uz Lietuvu
7:50 - pulcēšanās pieturvietā.
8:00 - izbraukšana no Rīgas.
Mūsu šīsdienas ekskursiju programma sāksies ar industriālo objektu - Raubonišķu ūdensdzirnavām - vērpšanas fabriku. Rauboišķu ūdensdzirnavas un vilnas vērpšanas ēka tika būvētas 19. gadsimta nogalē Tatulas upes ielejā, tieši upes krastā. 1907. gadā darbu uzsāka vilnas kāršanas un vērpšanas cehs ar Anglijā un Zviedrijā iegādātām tehnoloģiskām iekārtām. Senā kāršanas un vērpšanas tehnika saglabājusies līdz pat mūsdienām, bet ēka ir aizsargājams valsts vēstures, tehnikas un arhitektūras piemineklis. Tā vislielākā vērtība ir saglabātās senās vilnas apstrādes tehnoloģiskās iekārtas. Šodien to darbību iespējams vērot restaurētajās dzirnavu telpās. 2020. - 2022. gados dzirnavas un fabrika tika restaurētas un atkal vēra durvis apmeklētājiem. Ekskursija dzirnavās un fabrikā vietējā gida vadībā.
Bet turpināsies mūsu ceļojums ar reģiona kulinārā mantojuma iepazīšanu - Raubonišķu variniki =) Mums tiks sniegta edukācija “Raubonių “virtieniai””. Viss tiks gatavots saskaņā ar senām un tradicionālām receptēm. Vareņikus Pasvales novadā dēvē par “vertienes”, un sendienās tos gatavoja, lai pabarotu gan ģimeni, gan ciemiņus. Tie garšo ikvienam, jo tiek gatavoti ar dažādiem pildījumiem: kartupeļiem, biezpienu, sēnēm, gaļu un plaušām. Vietējie saka, ka, ja apēd trīs, tad ceturtais diez vai vairs ietilps. Tādēļ, sekojot tradīcijai, mēs baudīsim trīs veidu vietējos tradicionālos vareņikus - ar biezpienu, ar cūkgaļu un ar kartupeļiem. Vareņiki šeit tiek gatavoti sekojoši: mīklai vajag tikai miltus un aukstu ūdeni ar nelielu daudzumu sāls, bet pats galvenais - pievienojiet karoti mīlestības =) UZMANĪBU! Edukācija jāpasūtīta pirms ceļojuma, tādēļ lūgums rakstīt uz mūsu e-pasta adresi LĪDZ 20.08.2024. (ieskaitot)!
Pēc gastronomiskā objekta mūsu programmā ziedi - dodamies uz Hortenziju parku! Šo lietuviešu pārim, kuš, lai uadzētu ziedus, pametis pilsētu un pārcēlies uz dzīvi lauku ciematā, piederošo stādu audzētavu var nosaukt par īstu hortenziju paradīzi. “Blakus mājai esot atradies pamests dīķis, kuru vajadzēja saremontēt un padziļināt, tādejādi tā malās, tieši pretīm mājas logiem uzradās kaut kas līdzīgs amerikāņu kalniņiem. Tā kā pārceļoties mēs uzcēlām arī māju, tad abi ar vīru nolēmām, ka vajag kaut ko iestādīt, lai acu priekšā būtu skaista dabas ainava,” tā par hortenziju dārza sākumu stāsta saimniece. Un visas pūles vainagojās ar panākumiem: “Mēs satādījām hortenzijas, un, kad vasarā tās sāka ziedēt, daži klienti bija pārsteigti, ka mūsu mājas apstākļos sanācis īsts hortenziju parks. Pirmajā gadā mēs pat nesapratām, kā tas viss sanāca, un visbeidzot tā arī privātās vides simboliskais nosaukums palika “Hortenzijas parks”. Tagad šeit aug vairāk nekā 30 hortenziju šķirnes - galvenokārt skarainās un ozollapu hortenzijas: “Vispopulārākā saraino hortenziju šķirne, protams, ir "Vanille fraise", kuru pazīst un audzē savos dārzos ļoti daudzi. Tomēr ir liels skaits citu, vēl skaistāku, uzlabotu šķirņu, kuras neatpaliek no šīs šķirnes. Pēc saimnieces domām, vislielāko iespaidu cilvēkos izraisa tās, kuras visspilgtāk iekrāsojas tuvāk rudenim. Tieši tādēļ “tuvāk rudenim” mēs braucam ciemos uz šejieni ;) Hortenziju parka apmeklējums ar saimnieces stāstījumu, kā arī, šeit būs iespēja gan iegādāties, gan nogaršot tēju ar hortenzijām =)
No skaistā pie skaistā! No ziediem pie muižu modes! Jau iegājusies laba tradīcija - pazīstamais modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs katru vasaru no savas bagātīgās kolekcijas veido izstādimuižā, kuru ieskauj viens no romantiskākajiem parkiem Baltijā - Burbišķos. Šoreiz tā būs veltīta muižu modei un muižnieku atpūtai un sauksies “Diena muižā 19. gadsimtā: no rīta rituāliem līdz banketiem”. Izstādē būs skatāmi Izstādē būs skatāmi 47 autentiski sieviešu, vīriešu un bērnu tērpi, vairāk nekā 270 aksesuāri, mākslas priekšmeti un citas kultūras vērtības no modes vēsturnieka un kolekcionāra Aleksandra Vasiļjeva fonda krājumiem, kuri glabājas Lietuvā. Visi apskatāmie apģērbi un aksesuāri radīti 19. gadsimtā. Izstādi papildinās Burbišķu muižas vēstures muzeja kolekcijas dārgumi.
Muzeja mūsdienu apmeklētājam izstāde ir ārkārtīgi interesanta, jo pēdējo 150 gadu laikā vīriešu un īpaši sieviešu dzīvesveids ir kardināli mainījies. Izstāde detalizēti ataino, kā izskatījās diena 19. gadsimtā: sākot ar rīta rituāliem līdz pat vakara dzīrēm. Eksponāti stāsta, ko valkāja sievietes, vīrieši un bērni, kas bija moderni valkājams mājās, un ko vilka dodoties ciemos, ko vilka apmeklējot teātri vai operu, kā mainījās mode, kādas bija svarīgākās apģērba detaļas. Piemēram, 19. gadsimta vidū parādījās krinolīns (crino - zirgs + lino - lins) - lina apakšsvārku audums, kura uzdevums bija veidot svārku kuplumu. Vēl viena svarīga tērpa sastāvdaļa bija korsete, tās savilktais viduklis radīja slaidu augumu: tas apjoms variēja no 49 līdz 58 cm. Sieviešu apģērbu papildināja dažādi aksesuāri: porje-pušķi (dekoratīvos palikņos iemontēti ziedu pušķi), banketu bukleti, rotaslietas, diadēmas, matu ķemmes, brošas, kaklarotas. Ekskursijas laikā kopā ar vietējo gidu izstādē uzzināsim un redzēsim daudz interesanta :)
Vakarā atgriežamies Rīgā.
Katrai personai, kura šķērso valsts robežu, ir jābūt līdzi derīgai pasei vai identifikācijas kartei (Latvijas Republikas pilsoņiem).
Ceļojuma cenā iekļauts:
Reģistrācija:
Ceļojuma cenā nav iekļauts:
Papildizdevumi saskaņā ar Jūsu vēlmēm:
Papildinformācija par ceļojumu:
Ceļojuma datums | 25-08-2024 8:00 |
Ceļojuma beigu datums | 25-08-2024 21:00 |
Reģistrēts | 48 |
Pieejamās vietas | 0 |
Individuālā cena | 40.00 € |
Izbraukšana no | Aspazijas bulvāris 5, Rīga |